Depresja – jak ją rozpoznać?

Często myli się głębokie przygnębienie i niechęć do życia z depresją, nadużywając tego terminu. Z drugiej strony często nie zauważa się typowych objawów tej choroby u innych ludzi, ale również u siebie. Jest to przygnębiająca wiadomość, zwłaszcza że według WHO na depresję choruje około 1,5 mln osób w każdym wieku. Czym ona jest dokładnie i jak się objawia?

Co to jest depresja?

rękawystającazwody

Jest to zespół zaburzeń utrzymujących się co najmniej przez dwa tygodnie. Są to najczęściej zaburzenia nastroju, często nawet niezwiązane z jakąkolwiek przyczyną. Ciężko jest ją odróżnić od chandry, czy smutku. Za źródła tej choroby afektywnej podaje się dziedziczność i czynniki społeczne, ale też zaburzenia gospodarki hormonalnej i chemicznej w mózgu. Ciekawą tezą na ten temat jest skala depresji Becka, która za przyczyny depresji przyjmuje negatywne i nielogiczne myślenie (w szczególności wyolbrzymianie, pomniejszenie i uogólnianie). Głównie polega na zaburzonym odczuwaniu, co widać np. po niechęci do wszelkiej aktywności społecznej, zaniedbywanie relacji z innymi ludźmi, utrata własnych zainteresowań czy też duszenie wszelkich emocji (smutku, radości czy złości) wewnątrz.

Jakie są objawy?

starszymężczyznawautobusieopierającysię

Podstawowym wskaźnikiem jest już wcześniej wspomniany brak motywacji do rozwijania swojego hobby (jest to tzw. anhedonia). Do objawów zauważalnych z zewnątrz może należeć nagła utrata wagi, brak apetytu i trudności z koncentracją. Czasami do tego dochodzą również odruchy samobójcze, czy zachowania autodestruktywne. Wynikają one z ciągłego poczucia niedowartościowania, niskiej samooceny i zrzucania na siebie winy. Powyższe symptomy można podzielić na cztery grupy: poznawcze (niskie poczucie wartości, negatywne nastawienie), emocjonalne (długo utrzymujący się smutek, ciągły lęk o wszystko, zamartwianie się), motywacyjne (brak chęci do podejmowania się nowego hobby, utrzymywania zainteresowań, niechęć do podejmowania decyzji) i somatyczne (brak apetytu, utrata wagi, zaburzenia snu, spadek libido).

Jak ją leczyć?

Aspektem, który sprawia największe zagrożenie w przypadku depresji, jest myśl samobójcza. Dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem tak szybko, jak to możliwe. Leczenie głównie polega na zażywaniu środków farmakologicznych i psychoterapeutycznej terapii. W zależności od stopnia zaawansowania choroby stosuje się leki przeciwdepresyjne, wpływające na poziom serotoniny i noradrenaliny, selektywne i nieselektywne inhibitory. Ważna jest stała kontrola i obserwacja, by móc dopasowywać odpowiednie ilości leków i sposób leczenia.

Przyjrzyj się

Symptomy depresji bardzo łatwo jest przeoczyć czy zbagatelizować. Z tego powodu warto zwracać uwagę na to, jak sami się czujemy, ale również jak zachowują się bliskie nam osoby. Chociaż trudno jest dopuścić do siebie myśl, że coś jest z nami nie tak, im szybciej rozpocznie się leczenie, tym lepiej dla nas i naszych bliskich.