Magiczny składnik urody – hydrolat

Choć jeszcze parę miesięcy temu nie zdawałam sobie sprawy z istnienia hydrolatów, dzisiaj są dla mnie produktem niezbędnym na półce w łazience. Nie tylko nawilżają skórę twarzy, ale również nawilżają ją, wyrównują pH i łagodzą podrażnienia. Występują w wielu produktach do twarzy m.in. w tonikach czy kremach nawilżających, ale można je również używać jako samodzielny preparat. Oprócz głównych właściwości odżywczych hydrolaty mają własne cechy zależnie od tego, z czego są zrobione. Przedstawię tutaj najczęściej spotykane.

Najpopularniejsze hydrolaty i ich właściwości:

  • Różany
  • Lawendowy
  • Rumiankowy
  • Oczarowy
  • Miętowy

Hydrolat różany – pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej

olejeketerycznyhydrolat

Wodę różaną często nawet używa się w postaci nierozcieńczonej jako doskonały nawilżacz. Jest bardzo łagodny, o delikatnym, kwiatowym zapachu. Działa antyseptycznie oraz przeciwzapalnie dlatego używa się go do pielęgnacji cery problematycznej (trądzikowej) i naczynkowej. W dodatku łagodzi podrażnienia, a czasem nawet koi nerwy i relaksuje. Można go używać bezpośrednio na skórę lub jako dodatek do kosmetyków (kremów, maseczek czy nawet szamponów).

Hydrolat lawendowy – naturalny antyseptyk

Podobnie do hydrolatu różanego ma działanie antyseptyczne i łagodzące, więc jest wskazany do cery przemęczonej i suchej, chociaż odżywia i regeneruje każdy rodzaj cery. Oprócz tego można go używać na włosy, ponieważ odżywia cebulki włosów, pobudzając ich wzrost i hamując wypadanie. Jego dodatkowym atutem jest zawartość fenoli, które działają antyoksydacyjnie, opóźniając efekty starzenia.

Hydrolat rumiankowy – do każdej cery

Ze względu na swoje działanie przeciwzapalne polecany jest do pielęgnacji każdego typu cery: tłustej, suchej, mieszanej, naczynkowej, ale też trądzikowej i podniszczonej. Przyspiesza gojenie się ran, poprawia ogólną kondycję i wygląd skóry. Można go stosować jako mgiełkę do twarzy lub też jako łagodzący okład na inne części ciała.

Hydrolat oczarowy – cera problematyczna

Zalecany głównie do cery ze skłonnością do wyprysków bądź zaskórników, ale stosuje się go również do cery tłustej. Ma silne właściwości ściągające i przeciwbakteryjnie. Jest mocniejszy od hydrolatu rumiankowego w działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym. Odczyn tego hydrolatu jest dosyć niski, dlatego też zaleca się rozważne stosowanie toniku. By złagodzić nieco kwasowość, można go połączyć z innymi tonikami lub rozcieńczyć wodą.

Hydrolat miętowy – do codziennej pielęgnacji

Do jego głównych właściwości należy przywracanie naturalnego pH skróy, wzmocnienie bariery lipidowej i, dzięki obecności flawonoidów, zwalczanie wolnych rodników. Przeciwdziała stanom zapalnym, dlatego warto go używać do pielęgnacji cery mieszanej i trądzikowej. Również można go stosować na włosy w celu regeneracji cebulek lub w walce z łupieżem.

twarzmłodejblondynki

Podsumowanie

Niesamowitą zaletą hydrolatów jest ich różnorodność. Każdy znajdzie coś dla siebie, czy to będzie delikatny hydrolat różany, czy mocniejszy oczarowy. Oprócz wyżej wymienionych są też rzadziej spotykane hydrolaty, np. lipowy, z kocanki, melisowy, szałwiowy i wiele innych. Można je mieszać i łączyć z innymi, ciągle szukając nowych połączeń, o nowych właściwościach.