Urologia – co to za dział medycyny?

Urologia to jedna z dziedzin medycznych, która w ogólnym przekonaniu i wyobrażeniu zajmuje się wyłącznie sprawami męskimi. Sporo w tym niedopowiedzenia, ponieważ lekarze urolodzy dbają również o zdrowie kobiet – szczególnie w kwestiach związanych z układem moczowym. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, czym konkretnie zajmuje się urologia, jaki jest jej główny podział, a także z jakimi dolegliwościami należy zwrócić się do lekarza tej specjalizacji.

Zarówno mężczyzn jak i kobiet dotykają różne problemy związane z układem rozrodczym oraz moczowym. Kobiety w tym pierwszym przypadku udają się głównie do ginekologa, mężczyźni zaś obierają drogę do gabinetu urologicznego, gdzie uzyskają stosowną pomoc. Urologia zajmuje się bowiem diagnozowaniem, badaniem oraz leczeniem chorób powiązanych z układem moczowym oraz rozrodczym. Co ważne – urolog pomoże w leczeniu również narządów wewnętrznych powiązanych z tymi układami – a więc na przykład nerek czy też prostaty.

Kiedy należy zwrócić się do urologa?

Przesłanek do wizyty w klinice urologicznej może być naprawdę wiele. Zaleca się jednak, aby nie lekceważyć żadnych objawów chorobowych. Zaliczyć do nich możemy różnorodne typy zmian – takie jak na przykład bóle pęcherza, prącia czy też pachwin, stany zapalne dróg moczowych, pieczenie podczas oddawania moczu, zaczerwienienia stref intymnych, niezdolność do całkowitego opróżnienia pęcherza, nacisk na pęcherz, bóle prostaty, zmiany koloru moczu czy też jego gęstości, a także inne niepokojące objawy, których nie znamy, a które mogą zwiastować jakąś chorobę.

Warto pamiętać, by do urologa udać się z pozytywnym nastawieniem psychicznym. Stres oczywiście przy takich wizytach będzie oddziaływał, lecz starajmy się go minimalizować.

Jak możemy współcześnie podzielić urologię?

Dzisiaj medycyna mocno ewoluowała w kilku kierunkach. Nie ominęło to również urologii. Możemy podzielić ją więc na urologię kliniczną, a także estetyczną. Ta pierwsza zajmowała się będzie głównie leczeniem chorób układów moczowego i rozrodczego, skupiając się na działaniach ratujących zdrowie i życie pacjentów. Druga zaś – a więc urologia estetyczna – pomoże mężczyznom w poprawieniu jakości swojego życia poprzez poprawę wyglądu stref intymnych oraz zwiększenie funkcjonalności układu moczowego czy rozrodczego.